İnternet Reklamcılığı: Sosyal Medya Reklamları

İnternet; kazandığı ivme ile dünya üzerindeki internette yer alan herhangi bir bilgiye en kısa yoldan ulaşılabilen bir kitle iletişim haline gelmiştir. Haliyle kendiliğinden doğan bir sektöre de aracılık etmektedir. İnternet reklamcılığı, marka veya işletmeler için ürün/hizmet tanıtımlarının yapılması için etkili bir alan haline gelmiştir.

İnternet üzerinde birçok farklı pazarlama ve reklam faaliyetleri de zaman içinde gelişim göstermeye başlamıştır. İnternet reklamcılığı temel olarak; web sitesi üzerindeki satışların artırılması amacını taşımaktadır. Yazımızda; internet reklamcılığına dahil olarak gelişen, sosyal medya faaliyetlerinin amaçlarını detaylı olarak inceleyeceğiz:

Sosyal medya araçları; internet reklamcılığının vazgeçilmez parçası haline gelmiştir. Marka ve işletmeler sosyal medyada var olmak, burada kendilerini kanıtlamak ve rakiplerinden sıyrılmak için birbirleriyle yarış halindedir.

Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn gibi sosyal medya kanalları üzerinde marka veya işletmenize uygun bir reklam oluşturduktan sonra, ulaşmak istediğiniz kitle türünü belirlemeniz gerekir. Böylelikle reklamlarınızı belirlediğiniz bu hedef kitleye gösterilebilir hale getirmiş olursunuz. Reklamlarınızı yine sizin belirlediğiniz bütçelerle; pazarlama ihtiyaçlarınıza uygun olarak, ölçülebilir dönüşüm oranları ve etkili sonuçlar ile hedef kitlenize farklı çözüm yöntemleri ile sunmuş olursunuz.

sosyal medya reklamları

Sosyal Medya Reklamları ile Neler Elde Edebilirsiniz?

  • Hedeflediğiniz kitleye doğrudan ulaşma imkanı sağlarsınız.
  • Ürün, promosyon, hizmet vb. önemli bilgileri duyurabilirsiniz.
  • Potansiyel ve var olan müşterilerinize kendinizi istediğiniz bir dille anlatabilirsiniz.
  • Bilinirliğiniz artar.

İnternet reklamcılığı konusunda hangi sosyal medya aracını kullanmanın sizin için uygun olacağını öğrenmek için ise, tek tek inceleyelim:

Facebook

Reklamınızla ilgilenmesini istediğiniz kişileri; yaş, cinsiyet, ilgi alanları, ilişki durumu, okuduğu okul, mesleği gibi birçok ölçümleme tekniği ile belirleyebilirsiniz. Bu kişilere ulaşmak istediğiniz yerleri seçebilirsiniz. Var olan müşteri profiliniz ile benzeyen yeni hedef kitlelere ulaşabilirsiniz.

LinkedIn

İş dünyasına yönelik oluşturduğunuz reklamları, LinkedIn üzerinden yayınlamanız size etkili sonuçlar getirecektir. Demografik ve sektörel hedefleme yaparak, doğru kişilere reklamınızın gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Twitter

Yayınladığınız reklamları hedeflediğiniz kişiler, reklamınızla ilgili bilgi paylaşımı sağlarlar. Bu bilgileri diğer insanlarla paylaştıklarında, marka veya işletmenizle ilgili bilinirlik sağlanır. Olumlu sonuçlar doğabileceği gibi olumsuz bir sonuçla da karşılaşabilirsiniz.

Instagram

Var olan müşterileriniz ve hedef kitleniz ile etkileşim sağlamış, rakiplerinizin karşısında bir üstünlük oluşturmuş, güncel haber ve yenilikleri duyurmuş olursunuz. Instagram reklamları sayesinde, organik bir etkileşim gerçekleştirmenin yanında; doğrudan hedef kitlenize seslenmiş olursunuz.